Strona główna | Dodaj nowy opis! | Szukaj opisu | Pomoc | Forum dyskusyjne | Dodaj do zakładek

Ilość opisów: 20661, w tym oczekujących: 14793

Opisy GG

Komunikatory

Pozostałe

W Nakiel.plskype Komunikator Skype

Skype - komunikator internetowy, oparty na technologii peer-to-peer.

Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz wymiany video między użytkownikami programu oraz płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP (Voice over IP), jednak po znacznie niższej cenie niż w przypadku tradycyjnej telefonii. Przykładowa cena jednej minuty rozmowy z USA, Kanadą lub wybranymi krajami Unii Europejskiej (również z Polską) i kilkoma innymi krajami lub miastami (Moskwa, Petersburg) wynosi 1,7 eurocentów. Połączenia do polskich telefonów komórkowych kosztują 20 eurocentów. Darmowe są również połączenia z numerami typu 800 do Polski (0-800), USA (1-800, 1-888, 1-877 i 1-866), Wielkiej Brytanii i Francji.

Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesyłu plików.

Program działa na kilku platformach systemowych.

Skype, jak podają jego twórcy, używa zestawu modułów firmy GIPS, w tym kodeka GIPS iSAC, który dostosowuje szybkość transferu danych do aktualnej przepustowości łącza (średnio 3-16 kilobajtów/s). Co ważniejsze, w przeciwieństwie do kodeków z tradycyjnej telefonii (w tym GSM i 3G), które oparte są na CELP (Code Excited Linear Prediction), nie potrzebuje 70-100ms próbki testowej na resynchronizację w przypadku utraty ciągłości połączenia. Skype wykorzystuje też kodek dźwięku GIPS iLBC, przeznaczonego do połączeń o małej przepływności.

Po stronie nadawcy Skype stosuje procedurę GIPS AGC (Adaptive Gain Control), polegającą na ustawieniu optymalnego poziom sygnału i redukcji szumu. U odbiorcy stosowana jest procedura GIPS NetEQ APC (Adaptive Playout Controller), która buforuje próbki testowe przesyłanego dźwięku aby zminimalizować efekt różnicy opóźnień przesyłania pakietów, tzw. jitter.

Skype w czerwcu 2005 roku zawarł umowę z polskim portalem internetowym Onet.pl. Usługi tego komunikatora zostały włączone do oferty polskiego portalu.

W wrześniu 2005 amerykańska firma eBay ogłosiła porozumienie ze Skype dotyczące przejęcia tej firmy za 2,6 mld dolarów.

źródło: wikipedia.orgSerwis jest częścią platformy Nakiel.pl | Copyright © 2004-2006 GemsNet